Miért olyan fontosak a légzsákok?

Fényes Autó Kft. 0 Komment 2024.07.24.

Nem is olyan régen még akadtak olyan használt (és nem is csak használt) autók, amelyek nem voltak felszerelve a szükséges légzsákokkal, de szerencsére az elmúlt években egyre kevesebb ilyen gépjárművel találkozni. Ez kifejezetten jó hír, hiszen az utasbiztonság mindennél fontosabb, így, ha a baleset meg is történik, a lehető legtöbb esély van a túlélésre. De miért is olyan fontos a légzsák, és mit érdemes tudni a működéséről?

A légzsák ma már az alapfelszereltség része

Elmúltak azok az idők, amikor a légzsákokat csupán extraként ajánlották az autógyártók, hiszen ma már ez minden gépjármű alapfelszereltségének része. Természetesen a légzsákok elhelyezésében, kialakításában és működésében van különbség a gyártók között (erről a későbbiekben még szót ejtünk), ám fontos, hogy mára minden gyártó elengedhetetlennek tartja az utasok korszerű, hatékony védelmét.

De hogyan is működik a légzsák? A technológia óriási evolúción ment keresztül az elmúlt évtizedekben, hiszen az első, ötvenes években kezdett kísérletektől mára eljutottunk a szupermodern, a másodperc tört része alatt reagáló technológiákig. Mindezt persze az életünk megannyi területét behálózó okostechnológia teszi lehetővé, így a korszerű autómodellekbe olyan érzékelőrendszert építenek, amely azonnal képes reagálni, ha baleset történik. A gépjárművet behálózó szenzorok felmérik a becsapódás mértékét és helyét, ezért a légzsákok ennek megfelelően képesek felfújódni.

Érdekességképpen érdemes megemlíteni, hogy a légzsáktechnológia nem levegőt, hanem egy különleges gázkeveréket használ, egy olyan láncreakciót indítva el, amely négy századmásodperc alatt képes felfújni a zsákokat. Ez valóban felfoghatatlan sebesség, hiszen lehetővé teszi, hogy az utas semmiképpen se üthesse be a fejét, bármilyen hirtelen történt is az ütközés. Az utas feje csupán akkor érintkezik a légzsákkal, amikor az már elkezdett leereszteni, így a fej valóban puha felületre érkezik.

Profi céget keres, amely számára az autófelvásárlás Budapesten nem jelent problémát? Keressen minket most!

Egy kis kronológia – így alakultak a fejlesztések az elmúlt 70 évben

  • 1950-es évek: a Mercedes-Benz elkezd kísérletezni az első légzsákokkal, és megalkotja az első prototípusokat.
  • 1970-es évek: megkezdődik a légzsákok sorozatgyártása, bár sokszor csak biztonsági öv helyetti opcióként.
  • 1980-as évek: bővül a légzsákrendszerek alkalmazásának terepe, így már nem csak egy, hanem két légzsák is kerül a korszerű autókba.
  • 1990-es évektől napjainkig: a légzsákok egyre inkább alapfelszereltségnek számítanak, és a technológia is egyre kifinomultabbá válik.

Légzsák – a biztonsági öv után a legfontosabb kiegészítő

Ahogy említettük, a légzsákoknak több fajtája is létezik. A legismertebb típus a kormánykerékbe, illetve az ülések fejtámláinak hátsó részébe épített légzsákok képviselik, amelyek az utasok fejét védik meg az ütközések során. Ez ugyanakkor nem az egyetlen ütközési pont, így a komolyabb védelmi rendszerek oldalütközés esetén is extra védelmet kínálnak. A fej megóvását függönylégzsákok segíthetik, amelyek nem az üléseknél, hanem az oldalablakok vonalában fújódnak föl. Ezek a légzsákok lassabban is eresztenek le, megvédve fejet a becsapódás szilánkjaitól.

De hogyan is érzékeli az autó a becsapódást? Ez egy komplex rendszer, amely képes segíteni, hogy a légzsákok csak akkor fúvódhassanak fel, amikor arra valóban szükség van. A rendszer elsősorban olyan lassulásérzékelőkre hagyatkozik, amelyek az utastér padlójában vannak elhelyezve, és azt is képesek érzékelni, hogy milyen irányból érkezett az ütközés. Fontos mindemellett kiemelni, hogy a bonyolultabb légzsákrendszerek akár azt is detektálják, hogy milyen erősségű volt az ütközés, így ahhoz mérten szabályozzák a zsákok felfúvódásának és leeresztésének sebességét.

Milyen extra megoldásokat találni a modern járművekben?

  • A korszerű gépjárművek már olyan érzékelőrendszereket kínálnak, amelyek felmérik, hogy van-e utas az utastérben. Így amennyiben az ütközés akkor történt, amikor nem ült senki az autóban vagy a jármű egy bizonyos részén, az ott elhelyezett légzsákok nem kapcsolódnak be.
  • Bizonyos gépjárművek esetén akár az ülőlapban vagy akár a műszerfal alatt is elhelyeznek légyzsákokat, segítve, hogy az utasok, biztosan a megfelelő pozícióban maradjanak az ütközés során.

Autófelvásárlás Budapesten, készpénz ellenében

Régi autója van, amelytől nem tud megszabadulni, ám az autófelvásárlás azonnal szükségessé vált? Hívjon minket most!

Szólj hozzá